Lekcja w Muzeum Narodowym PDF Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 09:23


Lekcja muzealna rozpoczęła się o godzinie 11.30. Pierwszym obejrzanym przez nas obrazem był „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera. Jest to praca, która uznawana jest za wybitne dzieło polskiego symbolizmu. W pozornie prostą i sielankową scenę z życia rodzinnego autor wprowadza element grozy i niepokoju w postaci ogromnej ważki, która góruje nad postaciami przedstawionymi na obrazie. W jednej z interpretacji owad jest symbolem zagrożeń, jakie czyhają na ludzi w doczesnym świecie.


Kolejne zaprezentowane nam prace były autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Pierwsza to witraż pt. „Polonia”. Przedstawia ona grupę osób  rozpaczających wokół symbolizującej Polskę zemdlonej kobiety. Obraz „Chochoły” to swoisty manifest symbolizmu – nurtu wskazującego drogę wyrażenia niewyrażalnego w sztuce. Obraz ten łączy się nierozerwanie z dramatem „Wesele”.


Kolejnym artystą symbolicznym, którego prace podziwialiśmy podczas wycieczki, był Jacek Malczewski. Jego obrazy nawiązują do historii naszego kraju. Przykładem jest „Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego.” Na obrazie widzimy mężczyznę w towarzystwie dwóch kobiet, które są alegorią dwóch różnych wizji losów naszego kraju. Jedna uosabia zniewolenie i doświadczenie przez los Polski, a druga symbolizuje kraj gotowy do walki i wyzwolenia.


W kolejnej sali mogliśmy oglądać prace Olgi Boznańskiej, która była najsłynniejszą malarką okresu Młodej Polski. Największą sławę przyniosły jej portrety. To właśnie na podstawie jej obrazów dowiedzieliśmy się, że to, co pozornie wygląda jak praca impresjonistyczna, wcale nią nie jest. Impresjoniści odrzucali czerń i barwy lokalne, Boznańska natomiast stosowała je bardzo często. Co więcej, tłem jej obrazów są wnętrza domu lub pracowni, podczas gdy impresjoniści lubowali się w plenerach. Dla Boznańskiej człowiek był najistotniejszą częścią obrazu, a ten przedstawiał portret psychologiczny modela.


Ostatnie przedstawione nam obrazy były autorstwa Witolda Wojtkiewicza, który jest przedstawicielem symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu. Jego prace łączą groteskę z liryzmem. Postać klauna pojawia się na wielu jego obrazach i jest bardzo charakterystyczna dla jego prac.


Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Podczas lekcji muzealnej mieliśmy możliwość zobaczyć na własne oczy prace artystów, o których uczyliśmy się w tym roku na lekcjach plastyki.