Finał II Ogólnopolskiego Konkursu "Ks. Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał" PDF Drukuj Email
sobota, 30 kwietnia 2016 17:19

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie napisanie opowiadania (szkoła podstawowa) i reportażu (gimnazjum) lub narysowanie komiksu (szkoła podstawowa) i przygotowanie plakatu (gimnazjum). Wszystkie prace były inspirowane słowami: „Człowieka zdobywa się otwartym sercem”. Do drugiego etapu, który polegał na rozwiązaniu testu poświęconego życiu i działalności bł. ks. Jerzego, zakwalifikowało się 133 uczestników, którzy przyjechali do Warszawy z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Tarnowa, Nowego Sącza, Wrocławia, Świdnicy i Czerwińska. Tego dnia uczestnicy spotkali się także z ks. prof. Janem Sochoniem, który wspominał spotkania z błogosławionym ks. Jerzym. Następnie finaliści zwiedzili muzeum męczennika przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Konkurs zakończyła uroczysta Msza św., którą koncelebrowali ks. Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski, ks. dr Marek Przybylski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Warszawskiej, ks. dr Sylwester Jeż – dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, ks. Bogusław Jankowski – dyrektor Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, ks. Józef Naumowicz - postulator procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki oraz przybyli kapłani – opiekunowie młodzieży. Po Eucharystii zostały ogłoszone wyniki.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się następujące osoby:

Wyróżnienia:
Szkoła podstawowa - prace plastyczne:
• Bartosz Szydłowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich,
• Michalina Mrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie,
• Maciej Kwiatkowski z Zespołu Szkół w Nekli.
Szkoła podstawowa - prace literackie:
• Agnieszka Pieczonka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich,
• Piotr Suski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim,
• Alicja Antosiak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie.

Gimnazjum - prace artystyczne:
• Aleksandra Pieprzny z Gimnazjum nr 16 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie,
• Nicole Dac z Gimnazjum nr 15 im. Profesorów Lwowskich we Wrocławiu,
• Klaudia Zabiegły z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim.
Gimnazjum - prace literackie:
• Jakub Rożnowski z Gimnazjum im. Jerzego Andrzeja Helwinga w Węgorzewie,
• Ewelina Duda z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim,
• Angelika Czachor z Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Przecławiu.

Nagrody główne:
Szkoła podstawowa - prace plastyczne:

• I miejsce – Konrad Szydłowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich,
• II miejsce – Aleksandra Oleszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku,

• III miejsce – Patrycja Kietlińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach.

Szkoła podstawowa - prace literackie:
• I miejsce - Karol Kotulski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Głownie,
• II miejsce - Weronika Borucka ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku,
• III miejsce - Mariola Wronka ze Szkoły Podstawowej nr 28 Sióstr Felicjanek w Warszawie.

Gimnazjum - prace artystyczne:
• I miejsce - Maria Kozłecka z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie,
• II miejsce - Gabriela Krasoń z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim,
• III miejsce - Anna Zembrzuska z Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych.
Gimnazjum - prace literackie:
• I miejsce - Anna Mazur z Zespołu Szkół w Łużnej,
• II miejsce - Oliwia Mądro z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim,
• III miejsce - Zuzanna Kubera z Gimnazjum nr 16 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie.

Wszyscy finaliści otrzymali: pamiątkowe dyplomy i publikacje o księdzu Jerzym wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. 12 laureatom i 12 wyróżnionym uczniom wręczono pamiątkowe medale wybite specjalnie na tę okazję oraz inne nagrody rzeczowe (m.in. tablety, wieże stereo, głośniki). Po zakończonej Eucharystii i uroczystym błogosławieństwie wszyscy finaliści wraz opiekunami spotkali się przy grobie błogosławionego, aby prosić w modlitwie o drogowskazy, jak zło dobrem zwyciężać.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Katolickich na Bielanach w Warszawie, w skład którego wchodzą: Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Romana Archutowskiego przy współudziale Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Dobrego Miejsca – Katolickiego Centrum Kultury w Warszawie, Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Kostki.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Arcybiskup Wojciech Polak - Prymas Polski, Kardynał Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski, Mazowiecki Kurator Oświaty, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, miesięcznik „w Sieci Historii”. Patronat honorowy nad konkursem objęła także Rada Szkół Katolickich.
Patronat medialny nad konkursem objęły tygodniki katolickie: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Idziemy”, Telewizja Trwam oraz Radio Maryja i Radio Warszawa.

Zdjęcia: Maciej Nachtygal