Podsumowanie projektów edukacyjnych PDF Drukuj Email
czwartek, 14 kwietnia 2016 17:13

W tym roku gimnazjaliści mogli realizować trzy tematy:

1. Literatura przebrzmiała czy nadal aktualna? Rozważania nad cyklem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. – pod opieką p. Łukasza Chojnowskiego.
Zadaniem grupy było sprawdzenie aktualności „Ballad i romansów”. Efektem pracy jest blog, na którym możemy przeczytać skróconą biografię Adama Mickiewicza, znaleźć wywiad z p. dr Ewangeliną Skalińską dotyczący twórczości autora Dziadów, znajdziemy też tam teksty różnych autorów, którzy nawiązywali do romantycznego wzorca. Uczestnicy projektu również sami zmierzyli się z romantycznymi motywami i tak powstały ich autorskie wiersze i opowiadania.
Całość możecie zobaczyć tu: http://tolubie2016.blogspot.com/

2. Tworzenie gry związanej z historią Polski. – pod opieką: p. Zbigniewa Pawłowskiego.
Grupa przygotowała w pełni grywalną grę planszową dotyczącą historii Polski. Uczniowie opracowali i zaprojektowali planszę, różnego typu karty, które mogą podnosić lub osłabiać zdolności naszego bohatera. Powstały również spójne zasady gry, o których opowiedzieli referenci grupy.

3. Jak wyglądałby świat bez bakterii? –pod opieką p. Aleksandry Łazugi.
Uczniowie zajęli się omówieniem różnorodności występowania i zastosowania bakterii w życiu człowieka. Wskazali, że bakterie mogą wywoływać różnego rodzaju choroby i jest to działanie negatywne dla człowieka. Z drugiej strony wiele bakterii jest wykorzystywanych w przemyśle (biotechnologia). Warto też pamiętać, że jeśli nie byłoby bakterii, to moglibyśmy zapomnieć o delektowaniu się chociażby produktami pleśniowymi, co podkreśliła degustacja wybranych gatunków serów na zakończenie prezentacji.