Wokół Niepodległości PDF Drukuj Email

W piątek (19 listopada 2010) i w poniedziałek (29 listopada 2010) w Podziemiu Kamedulskim dzięki gościnności ks. Wojtka Drozdowicza, proboszcza Kościoła Pokamedulskiego na Bielanach, młodzież naszej szkoły oraz Liceum im. Archutowskiego zaprezentowała program "Legiony to żołnierska nuta..."czyli wokół NIEPODLEGŁOŚCI. W gronie publiczności znaleźli się nie tylko uczniowie, nauczyciele i Dyrekcja obu szkół, ale także dziekan Wydziału Humanistycznego UKSW, prof. UKSW dr hab. Tomasz Chachulski, dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, prof. UKSW dr hab. Michał Krynicki i studenci polonistyki pod opieką dr. Tomasza Malowańca oraz uczniowie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi.

Pierwszą część występu stanowiły wspólne śpiewy pieśni legionowych. Prowadziła je schola złożona z uczniów naszego gimnazjum oraz licealistów przygotowanych przez p. Aleksandrę Łazugę, p. Agnieszkę Pawlik oraz p. Przemysława Gnatowskiego. Młodzież z werwą śpiewała marszowe piosenki, oglądając pokaz slajdów związanych z Legionami oraz inscenizacje do kilku pieśni. Można było zobaczyć, jak to ułani przybyli pod okienko, a panna Krysia porywana jest do szalonego mazura. Wykonane zostały też zapomniane już trochę piosenki, takie jak "Leguny w niebie" ukazujące św. Piotra, który nie chce wpuścić legionistów do nieba (w tej roli spisał się świetnie uczeń Gimnazjum - Janek Krajewski, zdjęcie powyżej).

Druga część występu, przygotowana przez Teatr Szkolny Archutowskiego pod kierownictwem p. Anny Radomskiej, która była spiritus movens całego przedsięwzięcia, poświęcona została młodym obrońcom Lwowa, którego rocznicę wyzwolenia obchodzimy 22 listopada. Za pomocą zdjęć, dzieł sztuki i poezji oraz piosenki przypomniane zostały nie tylko bohaterskie losy Orląt - Jurka Bitchana, Antosia Petrykiewicza i innych, ale także historia wyzwolenia Lwowa i panująca wówczas atmosfera. Program został zakończony pokazem zdjęć z wycieczki do Lwowa, którą we wrześniu tego roku odbyła grupa młodzieży z Liceum Archutowskiego. Niech Orlęta Lwowskie, oddające ochotnie życie za swoją Ojczyznę - młodzież w wieku naszych gimnazjalistów - staną się wzorem, inspiracją, zachętą...

"Bo nie dość jest myśleć i chcieć  - o Polsce i dla Polski.

Trzeba samemu reprezentować Polskę!"

/Aleksander Kamiński/