Finał Ogólnopolskiego konkursu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Finał Ogólnopolskiego konkursu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce PDF Drukuj Email
środa, 29 kwietnia 2015 06:55

28 kwietnia 2015 r. w siedzibie Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ZSK na Bielanach w Warszawie odbył się etap finałowy Konkursu poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce: „Jerzy Popiełuszko - człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał". Celem konkursu było zainteresowanie osobą błogosławionego, szerzenie jego kultu i rozbudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie napisanie pracy (szkoła podstawowa – list do przyjaciela, gimnazjum - rozprawka) lub wykonanie pracy artystycznej (szkoła podstawowa - kolaż, historyjka obrazkowa, gimnazjum - prezentacja multimedialna). W Konkursie wzięło udział ok. 1600 uczniów z ponad 260 szkół z terenu całej Polski. Do drugiego etapu, który polegał na rozwiązaniu testu poświęconego życiu i działalności bł. ks. Jerzego, zakwalifikowało się 160 uczestników. Tego dnia uczestnicy spotkali się także ze z p. dr Mileną Kindziuk – dziennikarką, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, autorką licznych publikacji o ks. Jerzym, która w poruszający sposób przybliżyła finalistom postać Marianny Popiełuszko. Następnie ksiądz prof. dr hab. Jan Sochoń, bliski kolega ks. Popiełuszki, wspominał spotkania z nim i wyjaśnił, jaką rolę ks. Jerzy odegrał dla naszej ojczyzny. Tego dnia finaliści zwiedzili także muzeum męczennika przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki. Samo ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystej Mszy św., którą koncelebrowali: ks. dr Marek Przybylski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Warszawskiej, ks. dr Sylwester Jeż – dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, ks. Bogusław Jankowski – dyrektor Centrum Kultury „Dobre Miejsce” oraz przybyli kapłani – opiekunowie młodzieży. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się następujące osoby:

Wyróżnienia:
Szkoła podstawowa - prace plastyczne:
• Szymon Chmiel, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechowie
• Alicja Prejsnar, Szkoła Podstawowa nr 289 im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
• Katarzyna Strzyż, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechowie
Szkoła podstawowa - prace literackie:
• Olga Szczerbak, Szkoła Podstawowa im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie
• Alicja Antosiak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. o. Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie
• Weronika Borucka, Szkoła Podstawowa nr 6 w Słupsku

Gimnazjum - prace artystyczne:
• Wiktoria Kosmała, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie
• Magdalena Rataj, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. 750-lecia Miasta Żnina w Żninie
• Weronika Romanowska, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie
Gimnazjum - prace literackie:
• Julia Krzos, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie
• Konrad Rybak, Gimn. Dwujęzyczne nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w W-wie
• Sylwia Węgier, Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Łaskarzewie

Nagrody główne:
Szkoła podstawowa - prace plastyczne:

• I miejsce – Karolina Jabłońska Szkoła Podst. nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego w Warszawie
• II miejsce – Zuzanna Wójtowicz, Zespół Szkół Publicznych w Złotokłosie
• III miejsce – Monika Grobelna, Szkoła Podstawowa nr 112 im. Marii Kownackiej w Warszawie

Szkoła podstawowa - prace literackie:
• I miejsce Emilia Zygmunt, Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Kopkach
• II miejsce Magdalena Rychlewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku
• III miejsce Magdalena Rączka, Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym

Gimnazjum - prace artystyczne:
• I miejsce Karolina Sawicka, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie
• II miejsce Paweł Koźmiński, Publiczne Gimn. nr 1 im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie
• III miejsce Radosław Młynarczyk, Gimnazjum nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej W Warszawie
Gimnazjum - prace literackie:
• I miejsce Marcin Grajek, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. 750-lecia Miasta Żnina w Żninie
• II miejsce Maciej Wilk, Gimnazjum nr 38 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
• III miejsce Piotr Ruciński, Gimnazjum nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie

Wszyscy finaliści otrzymali: pamiątkowe dyplomy, publikacje o księdzu Jerzym wydane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Dom Wydawniczy Rafael, a także album o ostatniej parafii, w której pełnił posługę ks. Jerzy. 12 laureatom i 12 wyróżnionym uczniom wręczono pamiątkowe medale wybite specjalnie na tę okazję oraz inne nagrody rzeczowe (m.in. tablety, wieże stereo, odtwarzacze MP3). Po zakończonej Eucharystii i uroczystym błogosławieństwie wszyscy finaliści wraz opiekunami spotkali się przy grobie błogosławionego, aby prosić w modlitwie o drogowskazy, jak zło dobrem zwyciężać.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Katolickich na Bielanach w Warszawie, w skład którego wchodzą: Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Romana Archutowskiego przy współudziale Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Dobrego Miejsca – Katolickiego Centrum Kultury w Warszawie, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Stanisława Kostki.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski, Mazowiecki Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Patronat medialny nad konkursem objęły tygodniki katolickie: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Idziemy”, miesięcznik „w Sieci Historii” oraz Radio Warszawa.

Zdjęcia: Aleksander Konopacki